Dávkování zelených potravin - historie a současnost

14.01.2016

LEDNOVÝ ZELENÝ POZDRAV

Milí přátelé zelených potravin,

zdravím Vás v novém roce! Nevím, zda je to začátkem nového roku, ale dnes mám nutkavou potřebu trochu rekapitulovat :-)
Dnešním pozdravem totiž uzavírám již 4.rok jejich pravidelného zasílání - má tedy pořadové číslo 48! Kdyby mi někdo v únoru 2012 řekl, že pozdravy budu psát takhle dlouho, asi bych si ťukala na čelo. Nemohu ale jinak, protože Vaše ohlasy jsou úžasné a dáváte mi zpětnou vazbu, že tato moje každoměsíční práce není zbytečná. Díky za to. 

A druhá rekapitulace se týká mé konzumace zelených potravin. Je to totiž právě 7 let, co jsem prožívala těžké období a kvůli zdravotních problémům zařadila zelené do jídelníčku. A stejně jako s pozdravem - netušila jsem, že si tvořím zvyk (doufám) na celý život. Na jedné z přednášek se ke mě dostala informace, že po 7 letech se v našem těle kompletně vymění krev, takže právě teď bych měla být již dokonale pročištěná :-) Kdo mě zná, ví, že tyto řádky píšu trochu z nadsázkou, ale jak už jsem několikrát zmínila - to, jak dobře si mé tělo dokáže poradit s nachlazením, oceňuji a jsem na to už tak nějak zvyklá. Takže vám, kteří máte zelené v jídelníčku kratší dobu než já, moc přeji, ať také vydržíte těch prvních 7 let :-)

A co bude dnešním hlavním tématem? Ráda bych se opět trochu vrátila k dávkování zelených potravin.
Píši opět, neboť v různých obměnách už toto téma několikrát zaznělo. V poslední době se ale ke mě dostalo několik nových informací, o které se s Vámi chci podělit. Než to ale udělám, musím upozornit, že dávkování je vždy pouze orientační a důležité je myslím hlavně ve chvíli, kdy zelené potraviny začínáme konzumovat. Dříve nebo později se totiž většina z nás naučí poslouchat své vlastní tělo a dávkování si upravuje podle aktuální potřeby.
Kolik bychom tedy měli pít ječmene a jíst chlorelly?
Před 7 lety, když jsem se zelenými potravinami začínala, mi moje poradkyně řekla, že preventivní dávkování pro zdravé lidi je 15 (ideálně 3x5) chlorell a 2 (ideálně 2x1) gramy (tj. zarovnané lžičky) ječmene. Toto dávkování vycházelo z toho, kolik nám průměrně ve stravě chybí živin, vitamínů a minerálů. Hrozné je, že za těch 7 let, je strava ještě méně kvalitní, a proto by bylo vhodné trochu přidat. Pro ty z Vás, kteří rádi vidí vše černé na bílém připojuji tabulku ze str. 25 Knihy o nápoji z trávy, kde je (pro mě šokující) porovnání obsahu živin v organicky a komerčně pěstované zelenině. A pro ty, kdo tabulky neradi, připojuji jednoduché přirovnání: "Rajče v lednu je asi tak stejně bohaté na vitamíny jako buřt".
Kolik ale tedy zelených potravin konzumovat? Většina z vás asi díky našich zeleným očistám a hubnutí ví, že pro dodání všech potřebných nutričních látek (např. při půstu) bychom měli sníst 80 chlorell nebo 8 lžiček ječmene, event. kombinaci např. 50 chlorell + 3 lžičky ječmene. Něco nám ale běžná strava přece jen dává, takže dnes se doporučuje spíše individuální dávkování - na každých 10kg tělesné hmotnosti 3xdenně 1 chlorella. Např. 70 kg člověk by tedy měl sníst 3x7 chlorell denně. A ječmene raději 3 lžičky.
Byla bych nerada, aby někdo, kdo z jakýchkoliv důvodů jí zelených potravin méně, měl po přečtení těchto informací pocit, že to nemá smysl. Nezapomeňte, že i kdybyste snědli chlorell třeba jen 10 za den, pořád jste na tom o 10 chlorell lépe než ti, kteří chlorellu nejedí vůbec! A víme o pánovi, který celý život trpěl na průjmy a zbavil se jich díky 2xdenně 2 chlorellám!

A ještě jedna pro mě nová informace týkající se dávkování chlorelly - když sníte za den tolik chlorell, kolik kg vážíte, má antibiotické účinky. (Jedná se o přírodní antibiotikum chlorellin, na které si tělo na rozdíl od chemie nevytváří rezistenci!). Takže už asi chápu, proč naše malé děti chemická antibiotika nepotřebují. Ťuk ťuk.

A protože jsem se trochu více rozepsala, zařazuji dnes kratší zelenou zkušenost, kterou zde mám jako reakci na listopadový zelený pozdrav: - Pavlo, Jitko, moc díky za její poslání.
"Ahojky Pavlí, děkuji za příspěvek. Hned jsem si vzpomněla, jak jsme v létě taky jezdili na kolech a já dobíjela energii ječmenem. Je to pravda. Akorát kdyby mi ta vůle tak chtěla zůstat, abych nevynechávala. Ale od našeho posledního telefonátu jsem zase na ječmenu zpět. Mám sem tam prostě takové pauzy. Jinak mamka po roce ječmene a chlorely sice nižší cholesterol nemá, ale zvedly se jí všechny ostatní hodnoty k lepšímu. Ten dobrej cholesterol má taky vyšší, tak se prý vyrovnává s tím špatným a nevadí tolik. I hladina cukru se jí snížila a má lepší výsledky na játra a ledviny. Sice před tím s nimi nic neměla ,ale už byla na úplné hranici, což teď má přesný střed těch hodnot. Tak jak to má být. A to ve svém životě nic nezměnila, dále kouří, ráda si dá becherovku a dennodenní stres. Takže o kvalitách ječmene a chlorely jsem naprosto přesvědčená i tímto způsobem. Pá Jitka."

To je už pro dnešek vše, těším se naviděnou nebo napísanou opět za měsíc.

Marcela

V případě zájmu o kvalitní a čerstvé produkty si můžete bezplatně zřídit přístup do klientské sekce a objednávkového systému, který Vás k ničemu nezavazuje, nebo nás kontaktujte.
Rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy a vyřídíme Vaši objednávku :-)