Komplexní (zelené) potraviny vs. vitamínové separáty

02.09.2021
Komplexní zelené potraviny vs. vitamínové separáty
Komplexní zelené potraviny vs. vitamínové separáty

Tentokrát jsem se rozhodla zaměřit na srovnání užitku komplexních (zelených) potravin vs. vitamínových "separátů".

Každý z Vás už někdy jistě více či méně podrobně studoval příbalové letáky ječmene a chlorelly, aby zjistil, kolik kterých vitamínů, minerálů či stopových prvků v sobě obsahují. (Z praxe vím, že i v případě, že to nenapadne nás, dříve nebo později se nás na to někdo zeptá). Ale proč to vlastně děláme? Vždyť z vlastních zkušeností i zkušeností svého okolí víme, že zelené potraviny prostě fungují!

Odpověď je nasnadě - nutí nás k tomu dnešní všeobecný přístup k řešení zdravotních problémů, a hlavně pak farmaceutické firmy a jejich reklamy. Praskají Vám například cévy? Pak je to tím, že Vám chybí vitamín C. Ale pozor - zařazením samotného céčka tj. vitamínového preparátu-separátu toho mnoho nevyřešíme. Ono totiž potřebuje podpořit ještě bioflavonoidem. A ten nějakým dalším prvkem, atd., atd. Zkrátka jestli Vám chybí vitamín C, raději zařaďte pomeranče nebo jinou potravinu bohatou na vitamín C, protože budete mít jistotu, že v ní jsou všechny potřebné látky v těch správných kombinacích. Příroda ví nejlépe, jak udělat dokonalý multivitamin - opravdu nemusíme v laboratořích vymýšlet už vymyšlené.
A také už jste slyšeli, že přílišné množství vitamínu C nevadí, protože ho tělo vyloučí? Ano, je to pravda, ale přemýšlely jste někdy nad tím, kolik ho to stojí energie? A kde mu tato energie pak chybí? A pak je tu ještě 1 riziko. Některé studie ukazují, že podávání separovaného vitamínu nejenže organismu nepřispívá, ale může být pro organismus dokonce nebezpečné.

A ještě se chci zastavit u pojmu doporučená denní dávka (DDD). Toto číslo mi připadá také hodně zvláštní. Já sama jsem se zelenými potravinami začala v době, kdy jsem měla nedostatek železa a z chemického prášku Ferronat se mi udělalo špatně. Po zařazení ječmene a řasy se mi železo srovnalo do týdne. A přitom preventivní dávka chlorelly (kterou jsem v té době konzumovala) pokrývá 57,9 % a ječmene 1,9 % - dohromady tedy jen 59,8 % DDD. Matematicky by to nemělo stačit ani na pokrytí běžně potřebné dávky, natož pak člověku, který má železa nedostatek. Ale ono to stačilo! Vysvětluji si to tak, že DDD se stanovuje pro samotný vitamín, nesprávně podpořený ostatními látkami. Zkrátka rovnou se počítá s tím, že ho tělo nezpracuje dokonale. Pokud zařadíme zdravé jídlo bohaté na železo, tělo ho využije dokonale. Při konzumaci chlorelly se navíc pročistí střeva, a díky tomu tělo mnohem lépe zpracovává a využívá vše, co sníme!

Kdo by se chtěl k této problematice dozvědět více, doporučuji knihu o chlorelle, kde Václav Rathouský na str. 12 toto kouzlo synergie popisuje více než podrobně formou výstižných přirovnání.

A v této souvislosti musím zmínit ještě 1 fakt - to, že nám chybí nějaký konkrétní vitamín, ve skutečnosti znamená, že máme celkovou nerovnováhu v těle - jen ty ostatní nedostatky zatím ještě nejsou tak velké, abychom je pocítili. Takže co zvolíme? Doplníme raději 1 konkrétní vitamín nebo komplexní potravinu, která nastolí v těle rovnováhu a vyřeší i neduhy, o kterých ještě ani nevíme?

A jakou potravinu tedy zvolit? Dostal se ke mě smutný výsledek holandské studie, která říká, že "Zelenina je dobrá, ale zelenina už není". My máme naštěstí řešení - naše zelené potraviny - a já vám přeji ať vám i všem ve vašem okolí ukazují ty malé "zázraky", které umí jen PRAVDIVÁ a BEZPEČNÁ příroda!

Děkuji za pozornost,
Marcela

V případě zájmu o kvalitní a čerstvé produkty si můžete bezplatně zřídit přístup do klientské sekce a objednávkového systému, který Vás k ničemu nezavazuje.

Nebo nás můžete kontaktovat.
Rádi zodpovíme Vaše dotazy a vyřídíme Vaši objednávku :-)