Konzumenti zelených potravin často nezapadají lékařům do tabulek

16.03.2016
Měsíc opět utekl jako voda, a tak přicházím s dalším zeleným pozdravem. Hned na úvod musím zařadit bezprostřední reakci na mé zamyšlení nad cenou zelených potravin z minulého měsíce. Je od mé kamarádky, poctivé konzumentky chlorelly a také přispěvatelky do zelených pozdravů Hanky:

"Další pohled na věc je, že za Chlorellu sice zaplatím, ale jinde zase ušetřím. To mě napadlo tento týden, když jsem dělala revizi domácí lékárničky. Do lékárny jsem vrátila 3 menší igelitky prošlých léků, které byly pořízeny jako "základní výbava", nebo byly předepsány během několika posledních let, než jsme začali pojídat Chlorellu (a nesmím opomenout taky pití zeleninových šťáv). Právě přemýšlím, čím "záchranným" vybavím své děti na pobyt do USA. Určitě to bude Chlorella a Aloe. S tím si teď doma vystačíme téměř na všechno. Naše lékárnička tedy momentálně obsahuje jenom náplasti, obvazy, chladící/hřejivé gelové polštářky, něco na alergii a taťkovi léky na cholesterol. Prostě to dříve narvaný šuple je teď velmi přehledné a vzdušné...

Přítelkyně Marcelky a zelených potravin, Hanka"

A nyní k dnešnímu hlavnímu tématu, které mi leží na srdci již delší dobu. Jedná se o to, že "konzumenti zelených potravin často nezapadají lékařům do tabulek"

Již několikrát jsem se setkala s tím, že dlouhodobým konzumentům zelených potravin vyjdou u lékařů špatné testy, ale klinický stav tomu vůbec neodpovídá. Lidé se zkrátka přes špatné výsledky cítí dobře. Jak to ale vysvětlit? Jako první Vás možná napadne, že zelené potraviny fungují tak trochu jako placebo. I kdyby to tak bylo, což si nemyslím, tak (jak říká jeden náš kolega-pragmatik - "zaplať pánbůh za placebo, jen když je člověku dobře J"). Celá věc ale má podle mě trochu širší souvislosti. Dnešní medicína často vychází z testů, které jsou snadno proveditelné, ne příliš finančně náročné a hlavně je proplatí pojišťovna. Například se jedná o odběry krve z důvodu zjištění hladiny cholesterolu. Cholesterol sám o sobě ale nebezpečný není, problém je, že může způsobit zanášení cév. Ukazuje se ale, že ne vždy. Někteří jedinci s vysokých cholesterolem mají cévy průchodné jako miminka. Aby to ale zjistili, museli si zaplatit dražší vyšetření průchodnosti cév. Nechtěli se zkrátka smířit s tím, že by museli doživotně užívat chemii v podobě léků na cholesterol. A takových příkladů by se jistě našlo více - máte-li sami nějaké podobné zkušenosti, budu ráda, když mi je zašlete, abych je mohla pro ostatním zprostředkovat v některém z dalších pozdravů.

Dnes již jednou zmiňovaná kamarádka Hanka už tak učinila, a proto mohu zařadit zelenou zkušenost, která úzce souvisí s dnešním hlavním tématem. Jedná se o zprávu z alergologie Hančina syna Jirky. Kdo z Vás čte pravidelně zelené pozdravy, může poznat kluka, který pravidelně vyhrává medaile mezi dorostenci na mistrovství Evropy v karate. A to by podle zjištěných protilátek měl být často nemocný a mít velké projevy alergií.

Hanka mi k tomu napsala toto:

"Marcelko, zde ještě slíbené výsledky Jirky...

IgE naměřená hodnota 3186 (normální mez 2-200)

ECP naměřená hodnota 104 (normální mez 0-24)

Podstatné je ale slovní hodnocení paní doktorky: hladina IgE celkově se významně zvýšila, ECP pro atopii je též vysoký. Příznivé je, že nekoreluje tíže laboratorního vyšetřeni s klinickými projevy."

A to už je pro dnešek vše.

Těším se napísanou opět za měsíc,

Marcela

V případě zájmu o kvalitní a čerstvé produkty si můžete bezplatně zřídit přístup do klientské sekce a objednávkového systému, který Vás k ničemu nezavazuje, nebo nás kontaktujte.
Rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy a vyřídíme Vaši objednávku :-)