Zelené potraviny a pálení žáhy

18.05.2021
Zelené potraviny a pálení žáhy
Zelené potraviny a pálení žáhy

Zajímá Vás, jaký vliv může mít ječmen a chlorella na pálení žáhy?

Přiznám se, že tento pojem slýchám poměrně často, nikdy mě ale nenapadlo zamýšlet se nad tím, co to vlastně je a čím je pálení žáhy způsobeno. Až poté, co se ke mě dostala zkušenost, kterou připojuji níže, jsem se rozhodla toto téma více prozkoumat.

Zaujala mě úvodní věta, kterou jsem k tomuto zdravotnímu problému našla: "Pálení žáhy jinak pyróza je častý a obvyklý jev. Většinou nepředstavuje žádné velké ohrožení. Je však nepříjemné a při častém opakování může poškodit sliznici jícnu" - jako u jiných zdravotních problémů nám rovnou říkají, že lidé, kteří pálením trpí, by se s tím zkrátka měli smířit. (Pozn. To jsem si o své solární alergii myslela také. A dnes vím, že nemusím. Přestala se mi totiž objevovat hned po prvním půlroce pravidelného jedení zelených potravin. A věřte mi, že v těchto vedrech si to uvědomuji mnohonásobně!).

Ale zpět k pálení žáhy - vzniká v důsledku refluxní choroby žaludku, což znamená zpětný návrat natrávené potravy z žaludku do jícnu spolu s žaludečními kyselinami (jednoduše řečeno poloviční zvracení). Doprovází ho typicky pálivá nepříjemná bolest v oblasti jícnu. Příčinou je porucha uzávěrového mechanismu ve spodní části jícnu. Občasné pálení žáhy může být způsobeno dietní chybou, alkoholem, kouřením, některými léky, překyseleností žaludku, zvýšenou aktivitou po jídle (předklony, cvičení apod.), nebo při ulehnutí po jídle. Dále má vliv uspěchanost a stres, nepravidelné a nesprávné stravování, nedostatek přirozeného odpočinku po jídle, nadměrná obezita.

Jinými slovy - je to opět o tomtéž - vyvážíme-li trojúhelník psychika-strava-pohyb - začnou se řešit i problémy s pálením žáhy. V tom nám zelené potraviny umí pomoci přímo zázračně.

Při akutních potížích srovnají PH okamžitě. Ale pozor, větší dávka zelených potravin může způsobit v kyselém prostředí bouřlivou chemickou reakci, jejíž průběh není příjemný. Proto se doporučuje ječmen méně koncentrovaný, popřípadě po chvilce druhá dávka, která kyselost definitivně srovná. V případě chlorelly je pak lepší pomalu ji vycucat. Nejvíce ale pomůže prevence v podobě zařazení zelených potravin do jídelníčku.

A na důkaz teorie výše si můžete přečíst "zelenou zkušenost" na toto téma od kamarádky Katky:

"Již ve čtrnácti letech jsem měla dvanácterníkový vřed a problémy se zažíváním. Od té doby jsem trpěla pálením žáhy a to téměř každý druhý den. Množství acidofilních prostředků které jsem užívala na potlačení pálení žáhy, mě znepokojovalo, finančně zatěžovalo a věděla jsem, že z dlouhodobého hlediska je to špatně a problém musím řešit jinak.

Bohužel máme v rodině také rakovinu tlustého střeva a pálení žáhy u nás zná téměř každý. Dnes je mi 35 let a již přes rok jím zelené potraviny v dávkování 2x větší kávová lžička ječmene denně a 2x 10 tablet chlorely. Pálení žáhy se zlepšilo zhruba o 95%.

Musím však říct, že první 3 měsíce jsem výrazné změny nepozorovala, za další 3 měsíce jsem si uvědomila, že mě žáha pálí měně a po roce jsem téměř bez obtíží. Mám lepší zažívání, srovnalo se mi PH a zpětně jsem si uvědomila, že jsem již rok zdravá. Neměla jsem žádné bolesti v krku, kašel ani rýmu, což mě samotnou udivuje, protože pracuji ve službách a denně se setkávám s větším množstvím lidí. Jsem zvyklá, že každou zimu prodělám nějakou chřipku nebo virózu, protože mě zákaznice nešetří a často ke mě chodí nemocné.

Zelené začala jíst i moje nejlepší kamarádka, která se již několik let snaží otěhotnět a která také s železnou pravidelností dostane každou zimu jednou až dvakrát angínu, následně léčba atb. a tak to má každý rok.

Po devítiměsíční konzumaci ječmene 2x lžička pravidelně a chlorellu trochu "fláká" takže má krabičku na půl roku, letos v zimě byla poprvé za 10 let bez angíny a je ve čtvrtém měsíci těhotenství. Sice z umělého oplodnění, ale i to je úspěch.

Hodně zdraví všem!
Marcela

V případě zájmu o kvalitní a čerstvé produkty si můžete bezplatně zřídit přístup do klientské sekce a objednávkového systému, který Vás k ničemu nezavazuje.


Můžete nás také kontaktovat.
Rádi vyřídíme Vaši objednávku a zodpovíme Vaše dotazy :-)